Vis a Vis seizoen 2 (2016)
Serie
Cruz del Sur is Cruz del Sur niet meer. Na een ontsnapping wordt het regime in de vrouwengevangenis drastisch aangepast. Waar directrice Miranda voorstander was van een zachte aanpak waarbij gedetineerden werden voorbereid op een terugkeer naar de maatschappij, ziet ze zich nu genoodzaakt om streng op te treden. Ze laat zich daarbij adviseren door de geslepen gevangenisarts Sandoval, die daarmee de eigenlijke macht in handen heeft. Het verblijf in Cruz del Sur wordt er niet aangenamer op, al weten de meeste hoofdrolspelers hun weg wel te vinden. Zij kijken over het algemeen niet op een straf meer of minder.
Dat geldt ook voor hoofdrolspeler Macarena. Ze maakte haar entree in Cruz del Sur als een angstige en naïeve vrouw, maar is een net zo erge crimineel geworden als haar medegevangenen. Haar vete met de gevaarlijke Zulema zet zich zowel binnen als buiten de gevangenis voort. Haar familie heeft inmiddels veel weg van een criminele organisatie. Vader, moeder en broer proberen Macarena koste wat kost uit de gevangenis te krijgen. Als dat niet goedschiks kan, dan maar kwaadschiks. En dan is er nog cipier Fabio, die worstelt tussen zijn gevoelens van verliefdheid en rechtvaardigheid.
Ontvoeringszaak
Het tweede seizoen van de populaire serie Vis a Vis borduurt nadrukkelijk voort op het eerste deel. Dat is logisch, want de verhaallijnen over Macarena en haar medegevangenen waren duidelijk nog niet klaar. Om niet helemaal in herhaling te vallen wordt halverwege seizoen 2 bovendien een nieuwe kwestie geïntroduceerd: een nieuwe gevangene vormt de sleutel in een ontvoeringszaak. Waar de politie in het duister tast, ziet Zulema aanknopingspunten om te profiteren van de chaos en de wanhoop. Bijkomend voordeel: we zien de humoristische inspecteur Castillo veelvuldig in beeld.

Zulema neemt een prominentere rol in dan tijdens het eerste seizoen. Toen was ze toch vooral de rivale van Macarena, in dit vervolg krijgt ze meer de status van een volwaardig hoofdpersonage. Om eerlijk te zijn maakt dat de serie er niet per se beter op. Zulema is met haar slimme strategische zetten weliswaar een interessant personage, maar tegelijkertijd begint het te wringen dat ze de vrijheid heeft om te doen en laten wat ze wil. Je zou zeggen dat de maat op een gegeven moment vol is en iemand als Zulema onder streng toezicht wordt geplaatst. Ondanks haar gewelddadige karakter blijft ze echter een gevangene als ieder ander.
Vol emotie
Zo gebeuren er meer dingen die onwerkelijk aandoen. Ik verbaasde me bijvoorbeeld steeds meer over de familieleden van Macarena. Niet eens zozeer dat zij vanuit wanhoop het criminele pad bewandelen, maar meer de koelbloedigheid waarmee dat gebeurt. Van slachtoffers zijn ze ineens geharde misdadigers. Of neem de verhaallijn waarbij een van de gevangenen een nieuw hart krijgt. Na één bezoek is de ex-man van de donor in één klap smoorverliefd op haar. Het lijkt hier en daar wat vergezocht en al te dramatisch.
De kracht van Vis a Vis is dat je als kijker weinig tijd krijgt om je te verwonderen over de onwaarschijnlijkheden. De gebeurtenissen volgen elkaar in hoog tempo op en worden bovendien vol overtuiging en emotie gebracht. Een compliment dus aan de cast van deze Spaanse serie. Het seizoen eindigt dit keer niet met een cliffhanger; het verhaal lijkt zelfs af doordat Macarena een ingrijpende beslissing neemt. Toch volgen er nóg twee seizoenen. En ben ik weer erg benieuwd hoe het verder gaat.

DIT IS MISSCHIEN OOK IETS VOOR JOU
Vis a Vis S3 (serie)
The Blacklist (serie)