Gotham seizoen 5 (2019)
Serie
Voor mijn gevoel was deze prequel-serie aan het einde van seizoen 4 redelijk volmaakt. Bruce Wayne ontdekt dan dat er een Batman in hem schuilt en James Gordon is gepromoveerd tot hoofdcommissaris. Net als in de films dus. Toch is ook Gotham seizoen 5 nog gemaakt, dat qua verhaal voortborduurt op waar seizoen 4 eindigde. Het begin is verrassend, want we zien Gordon samen optrekken met Oswald Cobblepot (Penguin) en Edward Nygma (Riddler). Later in het seizoen verzoent hij zich ook met zijn ex-vriendin Barbara Kean. Gotham ligt namelijk onder vuur en dat zorgt ervoor dat gezworen vijanden moeten samenwerken.
Geïsoleerd
No Man’s Land. Dat is wat Gotham is geworden nadat Jeremiah Valeska alle bruggen heeft opgeblazen. De stad raakt geïsoleerd en dat is een uitgelezen kans voor criminelen om de situatie naar hun hand te zetten. Uiteraard is ook Penguin er als de kippen bij. Omdat de landelijke overheid het laat afweten, moet Gordon met zijn politieteam zien te redden wat er valt te redden. In eerste instantie stelt hij het politiebureau open voor vluchtelingen, later een heel woonblok dat Haven wordt gedoopt. De vraag blijft: waarom grijpt de landelijke overheid niet in? Dat heeft een reden, zo blijkt uiteindelijk.
Ondertussen maken veel hoofdpersonages weer ontwikkelingen door. Selina Kyle geneest van haar verlammingsverschijnselen, maar betaalt daar wel een prijs voor. Nygma wordt op onverklaarbare wijze steeds wakker op plekken die hij niet herkent. Jeremiah Valeska is in eerste instantie onvindbaar, maar smeedt in het geniep snode plannen. Bruce Wayne groeit verder in zijn rol als Dark Knight. We maken in dit seizoen ook kennis met het personages Bane en Nyssa al Ghul. Zij zorgen samen met de apocalyptische stad voor een nieuwe dynamiek.
Aflevering 100
Om eerlijk te zijn miste ik in dit seizoen een beetje de creatieve rariteiten die deze serie kenmerken. Het gaat soms wat meer de kant op van science fiction. Op zich ook leuk, maar toch niet zo sterk als de eerdere seizoenen. Aflevering 7 is dan weer wel geniaal als Valeska met gevoel voor drama de sterfdag van Thomas en Martha Wayne herdenkt, voor mij het hoogtepunt van dit seizoen. De laatste aflevering vond ik daarentegen een beetje flauwtjes. We zijn dan tien jaar verder in de tijd, zonder dat de hoofdrolspelers ouder zijn geworden. Behalve dan dat James Gordon voor de grap een plaksnorretje op heeft. Het betreft exact aflevering 100 van de complete serie.
Mijn algehele conclusie na vijf seizoenen Gotham: een heel gave serie voor liefhebbers van het genre fantasy. Veel leuke, losse afleveringen en de doorlopende verhaallijnen zitten over het algemeen goed in elkaar. Je hoeft niet per se een fan te zijn van de Batman-franchise, het kijkt ook lekker weg zonder die voorkennis. Soms is het wel wat vermoeiend als de slechteriken van het eerste uur voor de zoveelste keer voorbij komen. Met name Penguin is als onkruid; hij keert steeds weer terug. Het scheelt dat Robin Lord Taylor dit personage subliem neerzet, zodat het toch vaak genieten is.
Sick
Wat me dit laatste seizoen ook weer opviel: de zedenpreken van James Gordon. Vrijwel iedere aflevering moet hij de manschappen bij de politie wel een keertje toespreken. Als hij listen up zegt, weet je eigenlijk al genoeg. Dan volgt er weer een praatje om alle moed te verzamelen. Hoewel acteur Ben McKenzie wat mij betreft niet het charisma heeft om de absolute blikvanger te zijn, is het wel een prima vondst geweest om juist deze politieman/commissaris centraal te stellen in deze serie en niet de jonge Bruce Wayne. Deze Gordon-quote zegt misschien wel alles over deze serie: The city’s sick. Sick in a way I hadn’t realized.
Lees ook mijn recensies over Gotham seizoen 1, seizoen 2, seizoen 3 en seizoen 4
Gezien op: Netflix
DIT IS MISSCHIEN OOK IETS VOOR JOU
The Blacklist (serie)
Sweet Tooth (serie)